| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Bare Bones |
| Color/Finish | Black |
| Type | Solo |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
- Simplistic style brings out the true expression of your custom or stock bike
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2009 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2007-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007-2009 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2009 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black