| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 10" |
| Model | Bare Bones |
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo / Up-Front |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15" |
| Decoration | Smooth |
| Features | Fits Stock Tank |
| Overall Seat Length | 18" |
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Vinyl |
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Up-front seat is for shorter riders and moves the rider forward
- Premium-grade vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1997-1999 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
- Color:
- Black