| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Model | Cherokee |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Decoration | Pleated |
- Powdercoated 16-gauge steel baseplate is carpeted to provide a friction-free surface between the seat and fender
- Covered in the highest grade black vinyl; double stitched with bonded polyester thread
- Pure bobbed and chopped King/Queen style
- Incredible lower back support
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
- Color:
- Black