| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Daytona Sport |
| Rear Seat Width | 8" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Decoration | Flat Track Stitch |
| Fill Material | Foam |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 29" |
| Type | One-Piece |
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl in a smooth design
- Low, sleek style that retains back support for maximum rider comfort
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- 16-gauge powder-coated steel base plate
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
- Color:
- Black