| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 11-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Type | Solo Seat |
| Model | Daytona Sport |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Length | 14" |
| Overall Seat Length | 22-1/2" |
| Cover Material | Vinyl |
- Made with a molded one-piece foam foundation and covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Unique Le Pera seat features a low, sleek style while retaining back support for maximum rider comfort
- Carpeted bottom protects the fender
- Made in the U.S.A.
- This style of seat will not allow the use of a pillion pad.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1983-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1991, 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1989, 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1982, 1983, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
| 1988-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1985, 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black