| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Foam |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 11" |
| Features | Low Profile |
| Overall Seat Length | 27" |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Plain |
| Product Name | Seat |
| Model | Silhouette |
| Rear Seat Width | 7" |
| Units | Each |
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation, and a top grade vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1997-1999 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Color:
- Black