| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Material | Vinyl / BikerTec |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Pleated |
| Model | Kickflip |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Stitching | Black Stitching |
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Featuring LePera's molded Marathon Foam for maximum stability and comfort
- Handcrafted with LePera's iconic attention to detail
- Top-grade black vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
- Color:
- Black