| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 12" |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Pleated / Track Pleat Stitch / Basketweave |
| Material | Foam / Vinyl / BikerTec |
| Overall Seat Length | 29" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Model | Kickflip |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | Marathon Foam |
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Featuring LePera's molded Marathon Foam for maximum stability and comfort
- Handcrafted with LePera's iconic attention to detail
- Top-grade black vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black