| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 31" |
| Decoration | Stitched |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rear Seat Length | 11" |
| Fill Material | Foam |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Model | Daddy Long Legs / Maverick |
| Driver Seat Length | 20" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Product Name | Seat |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Designed for the taller rider who needs more room to move back while still giving the passenger comfort
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Comfortable seat that retains a custom look
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Gives the driver an extra 2" of leg room
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black