| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Thickness | 2" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 30" |
| Decoration | Stitched |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 11" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 19" |
| Rear Seat Width | 11" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Model | Daddy Long Legs / Maverick |
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Designed for the taller rider who needs more room to move back while still giving the passenger comfort
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Comfortable seat that retains a custom look
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Gives the driver an extra 2" of leg room
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1997-1999 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Color:
- Black