| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 14" |
| Fill Material | Foam |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 28" |
| Product Name | Seat |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
| Model | Maverick / Daddy Long Legs |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 10" |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 10" |
| Decoration | Stitched |
| Type | One-Piece |
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Designed for the taller rider who needs more room to move back while still giving the passenger comfort
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Comfortable seat that retains a custom look
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Gives the driver an extra 2" of leg room
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
- Color:
- Black