| Specification | Value |
|---|---|
| Type | One-Piece |
| Driver Seat Length | 14" |
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 25-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Fits Tank Size | Standard |
| Base Color | Black |
| Model | Maverick |
| Rear Seat Width | 12" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Comfortable seat that retains a custom look
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black