| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Maverick |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 11-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | - |
| Backrest Pad Width | - |
| Driver Seat Width | 13-3/4" |
| Fill Material | Foam |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29" |
- Comfortable seat that retains a custom look
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
- Color:
- Black