| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 19" |
| Fill Material | Foam |
| Stitching | Black Stitching |
| Model | Maverick |
| Rear Seat Length | 14" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | - |
| Driver Seat Width | 15" |
| Decoration | Stitched |
| Overall Seat Length | 33" |
| Backrest Pad Width | - |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 13-3/4" |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
- Comfortable seat that retains a custom look
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black