| Specification | Value |
|---|---|
| Backrest Pad Height | - |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | Foam |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 10" |
| Backrest Pad Width | - |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Fits Tank Size | 17 liter Tank (4.5 US gal.) |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Stitched |
| Model | Maverick |
| Overall Seat Length | 23-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 11" |
- Comfortable seat that retains a custom look
- Special contours give good support while allowing unrestricted movement
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl on a 16-gauge powder-coated steel base plate
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004, 2005, 2006, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2005, 2006, 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2006, 2010, 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black