| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 10" |
| Riding Style | Street |
| Fits Tank Size | Standard |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12" |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Type | Full-Length |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Model | Silhouette |
| Overall Seat Length | 28" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Fill Material | Foam |
- Features Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a premium-grade vinyl cover
- All baseplates are powder coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1995 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1993-1995 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDB-D Dyna Glide Daytona |
| 1991 | Harley-Davidson | FXDB-S Dyna Glide Sturgis |
- Color:
- Black