| Specification | Value |
|---|---|
| Fits Tank Size | PYO/Bagger Nation Stretched Gas Tank |
| Decoration | Smooth |
| Type | Full-Length |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 29-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 18-1/2" |
| Material | Vinyl |
| Model | Silhouette |
| Rear Seat Length | 10-3/4" |
| Riding Style | Street |
- Features Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a premium-grade vinyl cover
- All baseplates are powder coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2002-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2002-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black