| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 9-1/2" |
| Features | Low Profile |
| Overall Seat Length | 20" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 11" |
| Product Name | Seat |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Silhouette |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Foam |
| Type | Solo Seat |
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a top-grade black vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support for maximum rider comfort
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Color:
- Black