| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 22" |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 19-1/4" |
| Cover Material | Vinyl |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Silhouette |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | Gel |
| Features | Low Profile |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Smooth |
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a top-grade black vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support for maximum rider comfort
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
- Color:
- Black