| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Units | Each |
| Features | Low Profile |
| Model | Silhouette |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a top-grade black vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support for maximum rider comfort
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2009 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2007-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007-2009 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2009 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black