| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Bullet / Smooth |
| Fill Material | Foam |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Features | Low Profile |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Fits Tank Size | Standard |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 12" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Silhouette |
| Riding Style | Street |
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a top-grade black vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support for maximum rider comfort
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000-2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black