| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / ATV / Off-Road |
| Thickness | 10.50 mm / 0.41" |
| Units | Pair |
| Inside Diameter | 30.00 mm |
| Type | Fork |
| Product Name | Seal |
| Outside Diameter | 42.00 mm |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-1985 | Yamaha | YTM 225 DX Tri-Moto |
| 1986 | Yamaha | YTM225 Tri-Moto |
| 1981-1982 | Yamaha | SR185 |
| 1983-1985 | Yamaha | YTM200 Tri-Moto |
| 1983-1984 | Yamaha | YTM200E Yamahauler |
| 1982-1983 | Yamaha | YT175 Tri-Moto |
| 1985 | Yamaha | YTM 225 DR Tri-Moto |
| 2002-2009 | Kawasaki | KLX 110L |
| 2004 | Kawasaki | KX 60 |
| 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Kawasaki | KX60 |
| 1986-1987 | Kawasaki | KLT185 |
| 1980-1988 | Kawasaki | KDX80 |
| 1979-1981 | Kawasaki | KX80 |
| 2010-2014 | Kawasaki | KLX110L |
| 2010-2014 | Kawasaki | KLX110 |
| 1985-1986 | Kawasaki | KLT110 |
| 1988 | Kawasaki | KLT 185 |
| 1985 | Kawasaki | KLT160 |
| 2010-2011 | Suzuki | DR-Z 125 |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014 | Suzuki | DR-Z125 |
| 2004 | Suzuki | RM 60 |
| 2003-2014 | Suzuki | DR-Z 125 K |
| 2003-2005 | Suzuki | DR-Z110 |
| 2003 | Suzuki | RM60 |
| 1983-1990 | Suzuki | DR100 |
| 1980-1985 | Suzuki | RM80 |
| 1979-1981 | Suzuki | DS125 |
| 1978-1979 | Suzuki | TS125 |
| 1980-1981 | Suzuki | TS100 |
| 1984-1986 | Honda | ATC200S |
| 1980-1981 | Honda | CR80R |
| 1981-1982 | Honda | ATC250R |
| 1984-1985 | Honda | ATC200M |
| 1983 | Honda | ATC200 |
| 1984 | Honda | CR60R |
| 1983 | Honda | ATC185S |