| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 45.00 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Thickness | 10.50 mm / 0.41" |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 33.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Units | Pair |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1988 | Yamaha | Big Wheel 200 E |
| 2008-2016 | Yamaha | XV250 V Star 250 |
| 1987-2014 | Yamaha | TW200 |
| 1983-1992 | Yamaha | YZ80 |
| 1987-1988 | Yamaha | BW350 |
| 1985-1986 | Yamaha | BW200 |
| 1984-1985 | Kawasaki | KX80 |
- Supplier:
- Parts Unlimited