| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seal |
| Inside Diameter | 35.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Outside Diameter | 47.00 mm |
| Thickness | 10.50 mm / 0.41" |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987 | Moto Guzzi | 850 T3 |
| 1972-1984 | Moto Guzzi | T3 850 |
| 1975-1984 | Moto Guzzi | V 1000 Convert |
| 1972-1982 | Moto Guzzi | 850 T3 LAPD |
| 1975-1984 | Moto Guzzi | V 1000 I-Convert |
| 1972-1986 | Moto Guzzi | T 850 |
| 1975-1981 | Moto Guzzi | T3 850 California |
| 1977-1984 | Moto Guzzi | V 1000 G5 |
| 1976-1977 | Moto Guzzi | V 1000 LAPD |
| 1972-1982 | Moto Guzzi | 850 T3 FB |
| 1984-1986 | Moto Guzzi | V 1000 California II Auto |
| 1981-1983 | Moto Guzzi | LM 850 III |
| 1971-1974 | Moto Guzzi | V7 Sport |
| 1974-1975 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1973-1974 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1973-1974 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1973-1975 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1972 | Honda | SL350 |
| 1973 | Honda | SL350K Motorsport |
| 1981 | Husqvarna | WR430 |
| 1981 | Husqvarna | WR250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited