| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 36.00 mm |
| Thickness | 0.43" / 11.00 mm |
| Type | Fork |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
| Outside Diameter | 46.00 mm |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980, 1985, 1986, 1987 | BMW | R80 |
| 1987 | BMW | R80 GS |
| 1978-1987 | BMW | R65 |
| 1979, 1981 | BMW | R100RT |
| 1974-1976 | BMW | R90/6 |
| 1969-1972 | BMW | R75/5 |
| 1982-1984 | BMW | R65LS |
| 1981 | BMW | R100CS |
| 1980-1986 | BMW | R80G/S |
| 1977-1979 | BMW | R100RS |
| 1977-1979 | BMW | R100S |
| 1977-1978 | BMW | R60/7 |
| 1978-1980 | BMW | R80/7 |
| 1983 | BMW | R80RT |
| 1974-1976 | BMW | R75/6 |
| 1974-1976 | BMW | R90S |
| 1977-1978 | BMW | R100/7 |
| 1969-1972 | BMW | R50/5 |
| 1983-1984 | BMW | R80ST |
| 1977 | BMW | R75/7 |
| 1979, 1981 | BMW | R100T |