| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 53.00 mm |
| Riding Style | Street / Off-Road / ATV |
| Inside Diameter | 41.00 mm |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Product Name | Seal |
| Thickness | 0.41" / 10.50 mm |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1978-1981 | Kawasaki | KZ 1000 C Police |
| 1982-2003 | Kawasaki | KZ1000C/P Police |
| 1986-1987 | Kawasaki | KXT250 Tecate |
| 1982 | Kawasaki | KX125 |
| 1984-1995 | Yamaha | XT600 |
| 1981 | Honda | CR450R Elsinore |