| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seal |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 37.00 mm |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Thickness | 0.39" / 10.00 mm |
| Outside Diameter | 58.00 mm |
| Units | Pair |
- Pressure balance design
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004, 2005, 2013, 2014 | Kawasaki | KX250F |
| 2002-2007 | Kawasaki | KX250 |
| 2006-2014 | Kawasaki | KX450F |
| 2008-2009 | Kawasaki | KLX450R |
| 2002-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2005-2014 | Yamaha | WR450F |
| 2004-2014 | Yamaha | YZ125 |
| 2004-2014 | Yamaha | YZ450F |
| 2004-2014 | Yamaha | YZ250 |
| 2005-2014 | Yamaha | WR250F |
| 2004-2014 | Yamaha | YZ250F |
| 2010-2014 | Honda | CRF250R |
| 2009-2014 | Honda | CRF450R |
| 2004, 2005, 2006, 2013, 2014 | Suzuki | RMZ250 |
| 2013-2014 | Suzuki | RMZ450 |