| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Length | Two Inches Longer Than Stock |
| Fork Tube Diameter | 49.00 mm |
| Product Name | Cartridge |
| Type | Preload Adjustable Monotube |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Material | Billet Aluminum |
| Units | Kit |
| Height Adjustment | Extends 2.00" / Extends 50.80 mm |
| Model | AXEO Performance (+2") |
| Style | Extended Fork Tubes |
- Performance spring rate delivers agile handling for aggressive riders without sacrificing comfort
- Specifically designed to increase ride height on FL touring models
- Imporves cornering clearance, lean angles, and eliminates dragging floorboards and footpegs
- Improves straight-line stability, high-speed cornering, and maneuverability
- Increases resistance to bottoming out on large bumps or potholes
- Threaded pre-load adjuster allows tuning for various rider weights and increased pre-load range
- Reduces front-end dive and improves front tire traction under aggressive braking
- Designed for optimum performance with Legend's 14" Revo-Arc rear suspensions
- Includes two 2" over monotube, dual chambered damper cartridges, and two top out springs
- Designed to be used with stock diameter front wheels
- For Extended Fork Tubes.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2018, 2019, 2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2015-2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2016, 2017, 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015-2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2014-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2017-2025 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black