| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / For ABS Models / Knurled Center / Pre-Drilled |
| Type/Bend | Ape Hanger / Installation Kit |
| End Rise | 13" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Base Color | Silver |
| Width | 34-1/2" |
| Rise | 14" |
- The only complete Handlebar Kits with matching braided cables and brake lines that include Magnum Caliber Handlebars
- Magnum 1-1/4" Caliber handlebars are manufactured with the highest quality construction, including machined control mounts (not swaged) and feature high luster finish for an unsurpassed appearance
- All handlebars are 1-1/4" diameter with 1" diameter center section and 3-1/2" on-center knurling, work with standard controls, including hydraulic clutch, and are machined for internal wiring and electric throttle control
- All Caliber Handlebars are preloaded with E-Z pull-thru sleeving to make wiring installations a breeze
- Kits include: Magnum 1-1/4" Caliber Handlebars, throttle and idle cables or throttle-by-wire extensions, a clutch cable or hydraulic clutch line, brake lines, copper crush washers, hardware, and any necessary switch wiring or turn signal extensions
- All cables are a low effort, high efficiency design that meets or exceeds all OE specifications for fitment, construction, endurance
- Kits for dual disc models include an all brazed manifold that eliminates leaks, alignment problems, and unattractive threaded connections
- Assembled in the USA
- Caliber Handlebars have a 1" diameter center section and fit 1" risers. Models originally equipped with handlebars that have a center section diameter larger than 1" will require changing the risers to a 1" ID version. Examples would be, but not limited to FLSTF, FLSTFB and CVO models. Please check before ordering.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2016 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver