| Specification | Value |
|---|---|
| Model | E-Z Align Series |
| Mounting Position | Front |
| Color/Finish | Black / Black Pearl |
| Riding Style | Street |
| Length | 48" |
| Lower Banjo Fitting | 10 mm 90° Banjo Fitting |
| Type | Alternate Length |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Upper Banjo Fitting | 7/16" 35° Banjo Fitting |
| for Braking System | without ABS |
| Product Name | Brake Line |
- Housing length is measured from the center of the banjo hole at the master cylinder to the flat part of the 90° at the caliper
- E-Z Align rotating caliper banjo feature allows for perfect no-kink fitments
- Fittings offered are in 7/16" or 10 mm sizes, with 90°, 180°, 35°, and 60° degree bends. The caliper banjo will be a 90°or a 60° 10 mm E-Z Align rotating caliper banjo
- Works as alternate length line for all non-ABS models (except '04+ Sportsters)
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2008-2012 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black