| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Steel |
| Center Width | 12" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | For Hydraulic Clutch / Knurled Center / Notched for Throttle-By-Wire / Internal Wiring |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 10-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 10" |
| Finish | Gloss |
| Width | 36" |
| Base Color | Black |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 10" |
| Type/Bend | Crusader |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Riding Style | Street |
| Rise | 10" |
| Units | Each |
- Bagger style with wrist angles engineered for riding comfort
- Manufactured with the highest quality construction, including machined control mount (not swaged) and laser-cut, burr-free holes for internal wiring and slots for electronic throttle control
- Internal design guarantees easy installations of complete wiring harnesses
- Pre-loaded E-Z pull-thru plastic woven sleeving makes wiring installation even easier
- Each handlebar is CNC mandrel bent for an accurate fit
- Designed for the correct clearance on Batwing models
- Works with standard controls, including hydraulic clutch.
- Color:
- Black