| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Gloss |
| Features | Slotted / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / For Hydraulic Clutch / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center |
| Type/Bend | Mini / Mach / Moto / Ape Hanger |
| Rise | 6" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 6" |
| Riding Style | Street |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| End Rise | 6" |
| Material | Steel |
| Width | 33" |
| Center Width | 5-1/4" |
| Pullback/Sweep | 3" |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Base Color | Black |
- Shorter, mini-ape style handlebars with an unsurpassed appearance
- Manufactured with the highest quality construction, including smooth, round CNC mandrel bends, machined control mounts (not swaged), burr-free holes for internal wiring, and slots for electronic throttle control
- Ergonomically designed to change grip location with the rider as the bars get taller in size, yielding a more comfortable riding experience
- CNC mandrel bent for an accurate fit; incorporates wrist angles designed for riding comfort
- Preloaded with E-Z pull-thru sleeving to make wiring installations a breeze
- Works with standard controls, including hydraulic clutch and OE heated grips.
- Color:
- Black