| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Riding Style | Off-Road / ATV / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Snow / Watercraft |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| End Type | Carabiner Clip |
| Model | Phatty |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Duty | Heavy Duty |
| Length | 69" |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 1400 lb |
| Color/Finish | Blue |
| Load Capacity | 500 lb |
| Units | Pair |
- Made from abrasion-resistant 1.5" nylon webbing
- Double-stitched with square/cross heavy-duty nylon thread
- Top soft loop extension with rubber-coated "S" hook
- 1,400-lb. assembly strength
- 500-lb. load limit
- Feature a custom spring-loaded lock-on "swivel carabiner" bottom hook for a secure connection
- Include custom sublimated non-fade graphics
- The secure lock is provided by a heavy-duty steel "cam-lock" with a heavy-duty steel spring
- Ask your Parts Unlimited sales representative about personalizing your tie-downs.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Blue