| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / Street |
| Depth | 9" / 22.9 cm |
| Units | Each |
| Product Name | Utility Jug |
| Color/Finish | White |
| Width | 9" / 22.9 cm |
| Length | 20" / 50.8 cm |
| Volume | 5 US gal. / 20 liter |
- Comes complete with 6" long extender durable industrial delivery hose spout with 1.25 plastic fill reducer with cap
- Overall dimensions: 20" x 9" x 9"
- Reinforced ribbed bottom for extra strength
- 5 gallon capacity makes the weight of the can easy to handle
- 3 extra wide fill cap or easy and quick filling
- Made from hi-quality HDPE plastic with heavy duty wall thickness
- Strategically placed side handle and special unique bottom handle for balance and easy handling
- Color:
- White