| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Type | Tie-Down |
| Load Capacity | 400 lb |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / Off-Road / Watercraft / ATV |
| Features | Adjustable |
| Model | M1 Worx |
| Color/Finish | Blue |
| End Type | S Hook |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| Length | 69" |
| Tensile Strength | 1200 lb |
- Abrasion-resistant 1" nylon webbing
- Double-stitched with square/cross heavy-duty nylon thread
- 1,200-lb. assembly strength
- 400-lb. load limit
- Soft top with rubber-coated "S" hook
- Feature custom spring-loaded lock-on "swivel carabiner" bottom hook
- The secure lock is provided by a heavy-duty steel "cam-lock" with a heavy-duty steel spring
- Ask your Parts Unlimited sales representative about personalizing your tie-downs.
- Color:
- Blue