| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5" |
| Tread Pattern/Model | Bighorn 2.0 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7.5" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | ATV |
| Width | 9" |
| Tire Size | 28x9R14 |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Type | Tubeless |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Diameter | 28" |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility |
| Tread Depth | 25/32" |
| Units | Each |
- Non-directional pattern provides predictable cornering and claws up roots and rocks, creating optimum climbing confidence
- Radial construction provides better shock absorption, allowing for a smoother ride
- Lightweight version of the legendary Bighorn with a slimmer profile
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 28x9R14