| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Width | 9.5" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Tire Diameter | 29" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Rim Diameter | 15" |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility / Rocks / Desert |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 23/32" |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | No |
| Type | Tubeless |
| Tread Pattern/Model | Carnivore |
| Tire Size | 29x9.5R15 |
- Features a specialized rubber compound for excellent traction on rocks, roots and desert terrains
- 8 ply radial carcass to withstand heavier loads and higher speeds
- Superb tread design allows for ultimate control on and off-road
- Engineered for performance in extreme terrains
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 29x9.5R15