| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Style | Rocks / Utility / Desert |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Tread Depth | 33/32" |
| Tread Pattern/Model | Carnivore RT |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 28x10R14 |
| Width | 10" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Diameter | 28" |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Units | Each |
| Ply Rating | 8 Ply |
- Shoulder blocks extend over the sidewall improving traction and shoulder protection in rugged terrain
- Triple square shoulder profile improves traction, lateral support, and cornering performance
- Center tread block design optimizes traction and steering response in a variety of terrains
- Bridge design improves overall stiffness of center tread block
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 28x10R14