| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Product Name | Tire |
| Style | Multi-Terrain / Utility / Rocks / Desert |
| Units | Each |
| Compound | Hard |
| Tire Size | 29x9.5R16 |
| Type | Tubeless |
| Construction | R (Radial) |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tire Diameter | 29" |
| Width | 9.5" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Rim Diameter | 16" |
| Tread Depth | 16/32" |
| Tread Pattern/Model | ML3 Liberty |
- Features a specialized rubber compound for excellent traction on rocks and desert terrains
- 8 ply radial carcass to withstand heavier loads and higher speeds
- Superb tread design allows for ultimate control on and off-road
- Engineered for performance on a variety of terrains
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 29x9.5R16