| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Type | Tubeless |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Rear |
| Tread Pattern/Model | Razr 2 |
| Tire Size | 22x11-9 |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 22" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 20/32" |
| Units | Each |
| Width | 11" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 9" |
| Style | Sport |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9.5" |
- Deeper tread depth designed for better straight-line traction control and grip in mixed terrain
- Aggressive high-performance tread pattern for improved cornering control
- Built with unique shoulder knob design that increases side bite
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 22x11-9