| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Rear |
| Tread Depth | 38/32" |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Style | Trail / Mud / Snow |
| Tire Size | 28x12-12 |
| Units | Each |
| Width | 12" |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 12" |
| Tread Pattern/Model | Zilla |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 10.5" |
| Tire Diameter | 28" |
- Extremely lightweight design for quicker acceleration and braking
- Added center tread for smoother ride on trails
- Predictable high-speed performance
- Lugs provide mud-slinging traction
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 28x12-12