| Specification | Value |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Overall Speaker Size | 6-1/2" |
| Speaker Type | Coaxial |
| Tweeter Diameter | 1" |
| For Make | Honda |
| Peak Power Handling | 400 W |
| Type | Amplified |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | UTV |
| Number of Channels | 2 |
| Material | Polyethylene (HDPE) |
| Product Name | Speaker Kit |
- The 6-1/2 coaxial speakers include a 1" titanium dome tweeter that will deliver natural sounding high frequency response, while producing high volume. Injection molded composition polypropylene cone produces impactful bass with minimal cone flex
- High impact HDPE model specific left and right speaker panels are an ultra-compact design that takes up minimal space
- High efficiency, full range Class D 400 W amplifier
- Plug-and-Play harness and waterproof connectors with pre-measured wires included
- IPX67 rated
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2020 | Honda | SXS10S2R Talon 1000R |
| 2019-2020 | Honda | SXS10S2X Talon 1000X |
| 2020-2021 | Honda | SXS10S4 Talon 1000X-4 FOX Live Valve |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black