| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Style | Detachable |
| Material | Lucite |
| Riding Style | Street |
| Style | Compact |
| Width | 19-1/2" |
| Height | 15" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Solar |
| Headlight Cutout Diameter | 7-3/4" |
| Product Name | Windshield |
| Type | Cruiser |
- Perfect fit with OEM hardware
- Made of Lucite for excellent optics and durability
- Holes are not drilled but rather machined to accept snap-in nylon inserts that prevent stress fractures and star cracks commonly seen around holes - an exclusive feature of Memphis Shades replacement plastic
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 1993-2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 1997-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
- MAP:
- Yes