| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Lucite |
| Headlight Cutout Diameter | 8-3/4" |
| Style | Compact |
| Mounting Style | Detachable |
| Riding Style | Street |
| Width | 21-1/2" |
| Units | Each |
| Height | 19" |
| Product Name | Windshield |
| Type | Cruiser |
- Perfect fit with OEM hardware
- Made of Lucite for excellent optics and durability
- Holes are not drilled but rather machined to accept snap-in nylon inserts that prevent stress fractures and star cracks commonly seen around holes - an exclusive feature of Memphis Shades replacement plastic
- Made in the USA
- These windshields do not fit all models be sure to check measurements first.
- Measurements are approximate, and center to center of holes on the outside of windshield. Bolt to bolt measurements will vary.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-2005 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2007, 2008, 2009, 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1999-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 1985-1986 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
- MAP:
- Yes