| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 21" |
| Riding Style | Street |
| Material | Lucite |
| Style | Nostalgic / King Size |
| Units | Each |
| Product Name | Windshield |
| Width | 23" |
| Headlight Cutout Diameter | 8-3/4" |
| Mounting Style | Detachable |
| Type | Cruiser |
- Perfect fit with OEM hardware
- Made of Lucite for excellent optics and durability
- Holes are not drilled but rather machined to accept snap-in nylon inserts that prevent stress fractures and star cracks commonly seen around holes - an exclusive feature of Memphis Shades replacement plastic
- Made in the USA
- These windshields do not fit all models be sure to check measurements first.
- Measurements are approximate, and center to center of holes on the outside of windshield. Bolt to bolt measurements will vary.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes