| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 15" |
| Style | Standard |
| Type | Cruiser |
| Color/Finish | Black Smoke |
| Mounting Style | Detachable |
| Riding Style | Street |
| Headlight Cutout Diameter | 9-1/2" |
| Product Name | Windshield |
| Width | 23" |
| Material | Lucite |
| Units | Each |
- Made of Lucite for excellent optics and durability
- Perfect fit with OEM hardware
- Holes are not drilled but rather machined to accept snap-in nylon inserts that prevent stress fractures and star cracks commonly seen around holes - an exclusive feature of Memphis Shades replacement plastic
- Made in the USA
- Images shown with measurements may not reflect the chosen models height.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black