| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Hard Terrain / Mixed / Soft Terrain / Dry |
| Tire Size | 66-584 / 27.5" x 2.60" |
| Riding Style | Bicycle |
| Casing | 3x60 TPI |
| Product Name | Tire |
| Model | E-Wild |
| Rim Diameter | 27.5" |
| Type | B6 / E-MTB |
| Weight | 1 kg / 2.2 lb |
| Width | 66 mm / 2.6" |
| Color/Finish | Black |
| Compound | E-GUM-X |
| Position | Front |
| Units | Each |
| Bead | Foldable |
- E-Wild is a fantastic option for the wider width E-mountain bikes
- Designed to withstand extreme mountain bike usage
- Uses E-GUM-X tri-compound technology designed to optimize grip
- eGravity Shields casting from the enduro-range tread pattern for a better hold and better protectionE-Wild is a fantastic option for the wider width E-mountain bikes
- Optimal grip with lateral and central rubbers designed to optimize motricity, even on climbs
- ePinch Protection technology absorbs the energy from pinch flats
- Blackwall
- Pressure min/max (BAR) 1.5/4
- Pressure min/max (PSI) 22/58
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 66-584 / 27.5 x 2.60
- Color:
- Black