| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Model | GYZ |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| CCA/Ampere | 240 A |
| Height | 6-9/16" |
| Length | 6" |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.6 A |
| Volts | 12 V |
| Acid | Factory Activated |
| Color/Finish | Black |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 12.4 lb |
| Width | 3-7/16" |
- Heavy-duty batteries ideal for recreation and ATV racing
- Maintenance-free
- Pre-filled, sealed, charged and ready to go
- Spill-proof design
- Sulfation retardant
- Advanced lead-calcium technology
- Remarkable resistance to vibration
- Vast impact in extreme weather conditions
- Factory-Activated batteries should be charged once a month when not in service
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2022 | Honda | TRX520FE2 FourTrax Foreman 4x4 ES EPS |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FM1 FourTrax Foreman 4x4 |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FM6 FourTrax Foreman Rubicon EPS |
| 2011-2012 | Honda | TRX500FPM FourTrax Foreman 4x4 w/ Power Steering |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FA5 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FA7 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT EPS DLX |
| 2011-2012 | Honda | TRX500FPE FourTrax Foreman 4x4 ES w/ Power Steering |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FA6 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT EPS |
| 2011-2012 | Honda | TRX500FE FourTrax Foreman 4x4 ES |
| 2020-2022 | Honda | TRX520FM2 FourTrax Foreman 4x4 EPS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black