| Specification | Value |
|---|---|
| Model | GYZ |
| Weight | 15.7 lb |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Volts | 12 V |
| Battery Maximum Charge Rate | 2 A |
| Length | 6-7/8" |
| Product Name | Battery |
| Width | 3-7/16" |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| CCA/Ampere | 320 A |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 6-1/8" |
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Black |
| Type | AGM Maintenance Free |
- Heavy-duty batteries ideal for recreation and ATV racing
- Maintenance-free
- Pre-filled, sealed, charged and ready to go
- Spill-proof design
- Sulfation retardant
- Advanced lead-calcium technology
- Remarkable resistance to vibration
- Vast impact in extreme weather conditions
- Factory-Activated batteries should be charged once a month when not in service
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2022 | Honda | SXS10S2R Talon 1000R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black