| Specification | Value |
|---|---|
| CCA/Ampere | 190 A |
| Height | 3-5/8" |
| Volts | 12 V |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| Negative Terminal Location | Right |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6" |
| Weight | 7.1 lb |
| Width | 3-3/8" |
| Battery Capacity | 8.6 Ah |
| Model | YTZ |
| Positive Terminal Location | Left |
- Heavy-duty maintenance-free 12-volt batteries offering the quality you expect from MUD at affordable prices
- Superior vibration resistance and durability provide a long service life
- Holds a charge three times longer than conventional batteries
- Absorbed Glass Mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2007 | Yamaha | Raptor 350 SE 4x2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes